Radiooperator SRC VHF kurs

Radiooperator SRC VHF kurs

1-dniowy kurs na licencję radiooperatora zakończony egzaminem UKE.

Kurs radiooperatora SRC VHF przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą zdobyć uprawnienia radiooperatora, poznać procedury radiowe i zasady, jakie rządzą w eterze.

Od tego zależeć może nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort codziennej żeglugi. Po naszym kursie nie tylko bez trudu zdasz egzamin SRC ale także nauczysz się jak fachowo i sprawnie prowadzic łączność na morzu. 

  Gdynia, Jastarnia, Warszawa,   1   cały rok
O kursie

Na każdym jachcie wyposażonym w radiostację powinna znajdować się osoba z uprawnieniami do jej obsługi.  
Licencja radiooperatora SRC VHF to również, poza patentem uprawniającym do prowadzenia jachtów, dokument niezbędny do czarteru jachtu. W skład załogi musi wchodzić co najmniej jeden certyfikowany radiooperator.

Kurs SRC VHF jest jednodniowym szkoleniem przygotowującym do egzaminu przed komisją Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Terminy kursów zaplanowaliśmy w oparciu o harmonogram sesji egzaminacyjnych w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, tak by umozliwić bezstresowe zaliczenie egzaminu niezwłocznie po kursie. 

Szkolenie obejmuje cały dzień zajęć teoretycznych i praktycznych. Przed kursem wysyłamy materiały szkoleniowe: skrypty i bazę pytań testowych do samodzielnej nauki. Podczas szkolenia kładziemy nacisk na wymagania egzaminu teoretycznego i praktycznego przed komisją UKE, tak by kursie bez trudu zaliczyć egzamin. 

Program kursu obejmuje:

 1. Wiedzę o łączności VHF prowadzonej w paśmie morskim m.in: o rodzajach łączności, typach urządzeń i stacji radiowych, częstotliwościach oraz kanałach oraz wymogach w zakresie certyfikatów i rejestracji stacji
 2. Szczegółową naukę obsługi morskiej radiostacji VHF wyposażonej w funkcje DSC zgodnie z regulaminami i procedurami stosowanymi w komunikacji radiowej na morzu.  
 3. Wiedzę o procedurach radiowych w systemie GMDSS w szczególności w zakresie prowadzenia łączności w niebezpieczeństwie, współpracy z SAR oraz odbioru komunikatów MSI obejmujących prognozy pogody oraz informacje bezpieczeństwa żeglugi. 
 4. Wykorzystanie elektronicznych systemów alarmowania i lokalizacji w ramach GMDSS m.in. radiopławy EPIRB, transpondera SART oraz systemu AIS. 
 5. Operacyjne procedury stosowane w łączności priorytetowej DISTRESS, URGENCY i SAFETY oraz w codziennej łączności rutynowej.
 6. Praktyczną i teoretyczną wiedzę o procedurach stosowanych w radiokomunikacji morskiej. 
Stawiamy na praktykę - szkolimy na nowoczesnych radiostacjach ICOM wyposażonych w zaawansowane fukcje DSC i zintegorwanych z GPS.

Uczestnikom kursu wysyłamy materiały szkoleniowe, z którymi należy zapoznać się przed kursem, aby zaoszczędzić cenny czas na przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych, na które zwracamy szczególną uwagę. 

Oprócz kursów organizowanych w podanych powyżej terminach, możemy przygotować szkolenie dla grup w indywidualnie ustalonym dniu. 

Wymagania
 • ukończone 16 lat
Egzamin

Egzamin państwowy SRC zaplanowany jest zgodnie z harmonogramem sesji egzaminacyjnych UKE - zwykle następnego dnia po kursie. Egzaminy przeprowadza komisja Urzędu Komunikacji Elektronicznej w różnych ośrodkach w całym kraju. Egzamin ma formę testu wyboru oraz krótkiego zaliczenia praktycznego. Egzamin przeprowadza sie w języku polskim. Baza pytań egzaminacyjnych dostepna jest przed kursem, co w połączniu z przygotowaniem e-learningowym oraz praktycznym przerobieniu materiału na kursie pozwala bez trudu zaliczyc egzamin. Harmonogram sesji egzaminacyjnych dostepny jest na stronie UKE (link poniżej) 

Opłaty egzaminacyjne

Zgłoszenie na egzamin i wydanie świadectwa:

Egzaminy na świadectwo SRC prowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej w ośrodkach na terenie całego kraju.  
 
Informacje na temat planowanych sesji egzaminacyjnych dostępne są na stronie: 
 
W celu zarezerwowania miejsca na egzaminie należy niezwłocznie zgłosić się za pośrednictwem nowego elektronicznego systemu zapisu na egzaminy. Obowiązuje limit miejsc i nie warto zwlekać.

https://egzaminy.uke.gov.pl/pl 

https://bip.uke.gov.pl/swiadectwa-operatora-urzadzen-radiowych-tresci/swiadectwa-morskie-i-zeglugi-srodladowej,1.html

Naucz się obsługiwać radio SRC VHF.

Stawiamy na praktykę!

Pamiętaj, że bez licencji radiooperatora SRC VHF nie możesz prowadzić korespondencji radiowej na morzu. Wyjątkiem od tej reguły jest wzywanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

Cena: 450 zł obejmuje:

 • pełne szkolenie teoretyczne zgodne z programem kursu,
 • ćwiczenia praktyczne z prawdziwymi radiostacjami,
 • pakiet szkoleniowy - skrypt radiooperatora, zestaw testów do samodzielnego przygotowania. 
 • dodatkowe materiały dla uczestników: wzory komunikatów, polsko-angielski słowniczek VHF oraz skrypt w języku polskim przesyłane mailem
 • dodatkowy materiał e-learningowy po angielsku przesyłany przed kursem

Kursy organizujemy w naszych centrach szkoleniowych:

- w Gdynia przy ul. Tatrzańskiej 25

- w Jastarni w naszej bazie sezonowej przy ul. Portowej 43 

- w Warszawie przy ul. Konopnickiej 6 w budynku GK ZHP 

 

Terminy

Brak kursów w najbliższym czasie.

Kurs / rejs

Product name

Termin

Product date

Liczba uczestników

Cena


Dane do rezerwacji